ariston

پنجره های خورشیدی جایگزین سقف های خورشیدی

با توجه به توسعه روز افزون فناوری های مرتبط با استفاده از انرژی های پاک، به احتمال فراوان در آینده بخش قابل توجهی از انرژی منازل و ادارات از طریق منابع انرژی تجدیدپذیری همچون خورشیدی تامین خواهد شد. در حال حاضر، چندین مدل پانل خورشیدی طراحی و تولید شده که البته استفاده از آن ها برای تمامی افراد امکان پذیر نیست و از این رو، پیش بینی می شود که در آینده شاهد اعمال تغییراتی در طراحی و محل قرار گیری این پانل ها خواهیم بود.

در این بین برخی از شرکت ها تلاش هایی را در  زمینه ارتقای طراحی پانل های خورشیدی انجام داده اند. از این میان می توان به شرکت تسلا اشاره کرد که توانسته پانل های خورشیدی شبیه به کاشی های شیشه ای را تولید کند و می توان آن ها را بر روی سقف خانه ها تعبیه کرد. اما این احتمال نیز وجود دارد که در آینده پانل های خورشیدی به جای سقف، بر روی پنجره ها نصب شوند.

در همین رابطه، اخیرا گروهی از محققان دانشگاه دولتی میشیگان اعلام کرده اند که در حال طراحی سلول های خورشیدی شفافی هستند که می توان آن ها را بر روی پنجره منازل تعبیه کرد.
ریچارد لانت، محقق و استاد دانشگاه میشیگان در این رابطه عنوان کرد که ما ظرفیت های این پانل ها را مورد تجزیه و تحلیل قراردادیم و نتایج نشان داد که می توان با جمع آوری نورهای نامرئی ، همانند پانل های خورشیدی سقفی، انرژی الکتریسیته تولید کرد . همچنین می توان از این پانل ها برای ارتقای کارایی ساختمان ها، اتومبیل ها و دستگاه های موبایلی نیز استفاده کرد.

گفتنی است که تلاش های محققان دانشگاه میشیگان برای استفاده از پانل های خورشیدی در پنجره ها، چندان هم جدید نیست چرا که در گذشته، شاهد معرفی چنین پروژه هایی از سوی شرکت ها و محققان مختلف بوده ایم که از میان آن ها می توان به تولید فیلم هایی نازک برای قرادادن بر روی درب ها و پنجره های شیشه ای اشاده کرد . با این حال، هنوز زمان دقیقی برای تکمیل توسعه این طرح ها اعلام نشده و مشخص نیست که چه زمانی این ایده ها به دنیای واقعی راه خواهند یافت.تاریخ ایجاد: پنج شنبه 26 بهمن 1396
آخرین بروز رسانی: پنج شنبه 26 بهمن 1396
تعداد بازدید: 2920